2024 OOF Schooling Show Series - August

Schedule for 2024 OOF Schooling Show Series - August




East Sand Ring - Old Orchard Farm
Division (Duration) Class # of Participants
08:00AM - 09:00AM
Warmup
09:00AM - 09:12AM
15. Jr/Am Equitation C Equitation by McKee Pownall (00:12)
[60] C Equitation U/S 0 Order of Go Results
09:12AM - 09:19AM
15. Jr/Am Equitation C Equitation by McKee Pownall (00:07)
[61] C Equitation O/F 0 Order of Go Results
09:19AM - 09:34AM
Changeover
09:34AM - 09:46AM
16. Jr/Am B Equitation Division by McKee Pownall (00:12)
[62] B Equitation U/S 0 Order of Go Results
09:46AM - 09:53AM
16. Jr/Am B Equitation Division by McKee Pownall (00:07)
[63] B Equitation O/F 0 Order of Go Results
09:53AM - 10:08AM
Changeover
10:08AM - 10:20AM
17. Jr/Am A Equitation Division by McKee Pownall (00:12)
[64] A Equitation U/S 0 Order of Go Results
10:20AM - 10:27AM
17. Jr/Am A Equitation Division by McKee Pownall (00:07)
[65] A Equitation O/F 0 Order of Go Results
10:27AM - 10:42AM
Changeover
10:42AM - 10:54AM
18. Jr/Am Adult Equitation Division by McKee Pownall (00:12)
[66] Adult Equitation U/S 0 Order of Go Results
10:54AM - 11:01AM
18. Jr/Am Adult Equitation Division by McKee Pownall (00:07)
[67] Adult Equitation O/F 0 Order of Go Results
11:01AM - 11:16AM
Changeover
11:16AM - 11:21AM
7. Jr/Adult Am 2'0 Hunter Division by Greenhawk Campbellville (00:05)
[28] Jr/Adult Am 2'0 Hunter Division Warmup 0 Order of Go Results
11:21AM - 11:28AM
7. Jr/Adult Am 2'0 Hunter Division by Greenhawk Campbellville (00:07)
[29] Jr/Adult Am Hunter over fences I - 2.0' 0 Order of Go Results
11:28AM - 11:35AM
7. Jr/Adult Am 2'0 Hunter Division by Greenhawk Campbellville (00:07)
[30] Jr/Adult Am Hunter over Fences II - 2.0' 0 Order of Go Results
11:35AM - 11:47AM
7. Jr/Adult Am 2'0 Hunter Division by Greenhawk Campbellville (00:12)
[31] Jr/Adult Am 2.0' Hunter Under Saddle 0 Order of Go Results
11:47AM - 12:02PM
Changeover
12:02PM - 12:07PM
8. Jr/Adult Am 2'3 Hunter Division by Optimizer (00:05)
[32] Jr/Am 2'3 Hunter Division Warmup 0 Order of Go Results
12:07PM - 12:14PM
8. Jr/Adult Am 2'3 Hunter Division by Optimizer (00:07)
[33] Jr/Adult Am Hunter over fences I - 2.3' 0 Order of Go Results
12:14PM - 12:21PM
8. Jr/Adult Am 2'3 Hunter Division by Optimizer (00:07)
[34] Jr/Adult Am Hunter over Fences II - 2'3 0 Order of Go Results
12:21PM - 12:33PM
8. Jr/Adult Am 2'3 Hunter Division by Optimizer (00:12)
[35] Jr/Adult Am 2.3' Hunter Under Saddle 0 Order of Go Results
12:33PM - 12:48PM
Changeover
12:48PM - 12:53PM
9. Jr/Adult Am 2'6 Hunter Division by System Fence (00:05)
[36] Jr/Adult Am 2'6 Hunter Division Warmup 0 Order of Go Results
12:53PM - 01:00PM
9. Jr/Adult Am 2'6 Hunter Division by System Fence (00:07)
[37] Jr/Adult Am Hunter over fences I - 2'6 0 Order of Go Results
01:00PM - 01:07PM
9. Jr/Adult Am 2'6 Hunter Division by System Fence (00:07)
[38] Jr/Adult Am Hunter over Fences II - 2'6 0 Order of Go Results
01:07PM - 01:19PM
9. Jr/Adult Am 2'6 Hunter Division by System Fence (00:12)
[39] Jr/Adult Am 2'6 Hunter Under Saddle 0 Order of Go Results
01:19PM - 01:34PM
Changeover

West Sand Ring - Old Orchard Farm
Division (Duration) Class # of Participants
08:00AM - 09:00AM
Warmup
09:00AM - 09:12AM
2. Hack Division by Letter Perfect Embroidery & Design (00:12)
[4] Road Hack 0 Order of Go Results
09:12AM - 09:24AM
2. Hack Division by Letter Perfect Embroidery & Design (00:12)
[5] Show Hack 0 Order of Go Results
09:24AM - 09:36AM
2. Hack Division by Letter Perfect Embroidery & Design (00:12)
[6] Pleasure Hack 0 Order of Go Results
09:36AM - 09:51AM
Changeover
09:51AM - 09:56AM
3. Jr/Am Beginner Equitation Division by Victoria Park Golf Course (00:05)
[7] Jr/Am Beginner Eq Division Warmup 0 Order of Go Results
09:56AM - 10:08AM
3. Jr/Am Beginner Equitation Division by Victoria Park Golf Course (00:12)
[8] Walk/Trot Equitation 0 Order of Go Results
10:08AM - 10:20AM
3. Jr/Am Beginner Equitation Division by Victoria Park Golf Course (00:12)
[9] Walk/Trot/Canter Equitation 0 Order of Go Results
10:20AM - 10:27AM
3. Jr/Am Beginner Equitation Division by Victoria Park Golf Course (00:07)
[10] Cavaletti Eq1 - Poles 0 Order of Go Results
10:27AM - 10:34AM
3. Jr/Am Beginner Equitation Division by Victoria Park Golf Course (00:07)
[11] Cavaletti Eq 2 - Poles 0 Order of Go Results
10:34AM - 10:49AM
Changeover
10:49AM - 10:54AM
4. Jr/Adult/Am Cross Rail Hunter Division by Elinesky Schuett Private Wealth - RBC (00:05)
[12] Jr/Adult Am Cross Rail Division Warmup 0 Order of Go Results
10:54AM - 11:01AM
4. Jr/Adult/Am Cross Rail Hunter Division by Elinesky Schuett Private Wealth - RBC (00:07)
[13] Jr/Adult Am Hunter over fences I - X's 0 Order of Go Results
11:01AM - 11:08AM
4. Jr/Adult/Am Cross Rail Hunter Division by Elinesky Schuett Private Wealth - RBC (00:07)
[14] Jr/Adult Am Hunter over Fences II - X's 0 Order of Go Results
11:08AM - 11:20AM
4. Jr/Adult/Am Cross Rail Hunter Division by Elinesky Schuett Private Wealth - RBC (00:12)
[15] Jr/Adult Am Cross Rail Under Saddle 0 Order of Go Results
11:20AM - 11:35AM
Changeover
11:35AM - 11:40AM
5. Jr/Adult Am 18" Hunter Division by Rockwood Financial (00:05)
[16] Jr/Adult Am 18" Hunter Division Warmup 1 Order of Go Results
11:40AM - 11:49AM
5. Jr/Adult Am 18" Hunter Division by Rockwood Financial (00:09)
[17] Jr/Adult Am Hunter over fences I - 18" 1 Order of Go Results
11:49AM - 11:58AM
5. Jr/Adult Am 18" Hunter Division by Rockwood Financial (00:09)
[18] Jr/Adult Am Hunter over Fences II - 18" 1 Order of Go Results
11:58AM - 12:10PM
5. Jr/Adult Am 18" Hunter Division by Rockwood Financial (00:12)
[19] Jr/Adult Am 18" Hunter Under Saddle 1 Order of Go Results
12:10PM - 12:25PM
Changeover
12:25PM - 12:55PM
Warmup
12:55PM - 01:00PM
14. Low Adult 2' Hunter Division by Heather Morris Certified Equine Massage Therapist (00:05)
[56] Low Adult 2' Hunter Division Warmup 0 Order of Go Results
01:00PM - 01:07PM
14. Low Adult 2' Hunter Division by Heather Morris Certified Equine Massage Therapist (00:07)
[57] Low Adult 2' Hunter over fences I 0 Order of Go Results
01:07PM - 01:14PM
14. Low Adult 2' Hunter Division by Heather Morris Certified Equine Massage Therapist (00:07)
[58] Low Adult 2' Hunter over Fences II 0 Order of Go Results
01:14PM - 01:26PM
14. Low Adult 2' Hunter Division by Heather Morris Certified Equine Massage Therapist (00:12)
[59] Low Adult 2' Hunter Under Saddle 0 Order of Go Results

Grass Ring - Old Orchard Farm
Division (Duration) Class # of Participants

Jumper Ring - Old Orchard Farm
Division (Duration) Class # of Participants
08:15AM - 09:00AM
Changeover
09:00AM - 09:05AM
10. Jr/Adult Am Cross Rail Jumper Division by Zac Halliday Farrier (00:05)
[40] Jr/Am Cross Rail Clear Round 0 Order of Go Results
09:05AM - 09:12AM
10. Jr/Adult Am Cross Rail Jumper Division by Zac Halliday Farrier (00:07)
[41] Jr/Adult Am Table A I - X's 0 Order of Go Results
09:12AM - 09:19AM
10. Jr/Adult Am Cross Rail Jumper Division by Zac Halliday Farrier (00:07)
[42] Jr/Adult Am Table A II - X's 0 Order of Go Results
09:19AM - 09:26AM
10. Jr/Adult Am Cross Rail Jumper Division by Zac Halliday Farrier (00:07)
[43] Jr/Adult Am Jumper Medal - X's 0 Order of Go Results
09:26AM - 09:41AM
Changeover
09:41AM - 09:46AM
11. Jr/Adult Am 0.6M Jumper Division by HEP Insurance (00:05)
[44] Jr/Adult Am 0.6M Clear Round 0 Order of Go Results
09:46AM - 09:53AM
11. Jr/Adult Am 0.6M Jumper Division by HEP Insurance (00:07)
[45] Jr/Adult Am Table A I - 0.6M 0 Order of Go Results
09:53AM - 10:00AM
11. Jr/Adult Am 0.6M Jumper Division by HEP Insurance (00:07)
[46] Jr/Adult Am Table A II - 0.6M 0 Order of Go Results
10:00AM - 10:07AM
11. Jr/Adult Am 0.6M Jumper Division by HEP Insurance (00:07)
[47] Jr/Adult Am Jumper Medal - 0.6M 0 Order of Go Results
10:07AM - 10:22AM
Changeover
10:22AM - 10:27AM
12. Jr/Adult Am 0.7M Jumper Division by Triacta / Integricare (00:05)
[48] Jr/Adult Am 0.7M Clear Round 0 Order of Go Results
10:27AM - 10:34AM
12. Jr/Adult Am 0.7M Jumper Division by Triacta / Integricare (00:07)
[49] Jr/Adult Am Table A I - 0.7M 0 Order of Go Results
10:34AM - 10:41AM
12. Jr/Adult Am 0.7M Jumper Division by Triacta / Integricare (00:07)
[50] Jr/Adult Am Table A II - 0.7M 0 Order of Go Results
10:41AM - 10:48AM
12. Jr/Adult Am 0.7M Jumper Division by Triacta / Integricare (00:07)
[51] Jr/Adult Am Jumper Medal - 0.7M 0 Order of Go Results
10:48AM - 11:03AM
Changeover
11:03AM - 11:08AM
13. Jr/Adult Am 0.8M Jumper Division by Bahr Saddlery (00:05)
[52] Jr/Adult Am 0.8M Clear Round 0 Order of Go Results
11:08AM - 11:15AM
13. Jr/Adult Am 0.8M Jumper Division by Bahr Saddlery (00:07)
[53] Jr/Adult Am Table A I - 0.8M 0 Order of Go Results
11:15AM - 11:22AM
13. Jr/Adult Am 0.8M Jumper Division by Bahr Saddlery (00:07)
[54] Jr/Adult Am Table A II - 0.8M 0 Order of Go Results
11:22AM - 11:29AM
13. Jr/Adult Am 0.8M Jumper Division by Bahr Saddlery (00:07)
[55] Jr/Adult Am Jumper Medal - 0.8M 0 Order of Go Results

Indoor Arena - Old Orchard Farm
Division (Duration) Class # of Participants
08:30AM - 09:00AM
Warmup
09:00AM - 09:05AM
1. Lead Line Division by Patty's Horse Blanket Washing & Repair Service (00:05)
[1] Division Warmup - Lead Line 0 Order of Go Results
09:05AM - 09:14AM
1. Lead Line Division by Patty's Horse Blanket Washing & Repair Service (00:09)
[2] Walk/Trot Lead Line - U/S 0 Order of Go Results
09:14AM - 09:21AM
1. Lead Line Division by Patty's Horse Blanket Washing & Repair Service (00:07)
[3] Walk/Trot Lead Line - Poles 0 Order of Go Results


Back Print